Czym jest fizjoterapia po udarze mózgu?
Udar wpływa na ludzi na różne sposoby. Pacjenci po udarze mogą mieć problem z poruszaniem mięśniami twarzy, mówieniem, połykaniem, poruszaniem kończynami. Dlatego właśnie fizjoterapia jest ważną częścią rehabilitacji po udarze mózgu.
W jaki sposób fizjoterapia może pomóc w przypadku udaru?
Fizjoterapia jest dla pacjentów po udarze niezbędna, kiedy występują zaburzenia koordynacji, pacjent utracił kontrolę nad napięciem mięśniowym lub kiedy nie panuje nad wykonywanymi ruchami. Ważne jest odpowiednio wczesne rozpoczęcie fizjoterapii – najlepsze efekty daje ona do 6 miesiąca po udarze.
Chociaż jest to oczywiście proces długotrwały, to odpowiednia zaplanowana i przeprowadzona fizjoterapia może pomóc pacjentom w przywróceniu pełnych lub prawie pełnych możliwości ruchu. W przypadku ciężkich przypadków odpowiednia terapia może pomóc pacjentom chociaż w stopniu potrzebnym do samodzielnego radzenia sobie z codziennymi obowiązkami.
W ramach rehabilitacji Twój fizjoterapeuta zapewni Ci leczenie dostosowane do Twoich konkretnych potrzeb. W zależności od ciężkości udaru fizjoterapia może pomóc w odzyskaniu kontroli nad mięśniami i odzyskaniu siły.
Komu pomoże fizjoterapia po udarze?
Fizjoterapia może pomóc osobom, które cierpią na osłabienie tułowia, kończyny górnej lub dolnej, zaburzenia czucia lub trudności z utrzymaniem równowagi po udarze, które mają wpływ na funkcjonowanie. Osoby z trudnościami w poruszaniu się po udarze mózgu powinny być leczone przez fizjoterapeutów posiadających odpowiednie umiejętności i przeszkolenie w zakresie diagnozowania, oceny i kierowania ruchem osób po udarze mózgu.