Nasz Gabinet
ul. Malinowa 1,
57-300 Kłodzko
Umów Wizytę
+48 796 586 386
Pracujemy
Pon - Piątek: 8:00 - 21:30
Sob: 8:00 - 15:00

Boczne przyparcie rzepki – co to jest i jak wygląda leczenie?

Boczne przyparcie rzepki, zwane również zespołem bólu rzepkowo-udowego, jest schorzeniem dotykającym kolano. Polega na przemieszczeniu się rzepki – małej, owalnej kości znajdującej się na przednim odcinku kolana, na bok. Ten problem często występuje u osób aktywnych fizycznie oraz u tych, które mają wrodzone wady anatomiczne stawu kolanowego.Objawy bocznego przyparcia rzepki są charakterystyczne i łatwo zidentyfikowane. Pacjenci zgłaszają ból, który nasila się podczas wykonywania czynności, takich jak chodzenie, bieganie, wchodzenie i schodzenie po schodach, czy podnoszenie ciężkich przedmiotów. Ból jest zlokalizowany z boku kolana i często promieniuje do uda.

Leczenie bocznego przyparcia rzepki zaczyna się od konsultacji z lekarzem. Po dokładnym wywiadzie medycznym i badaniu fizykalnym, lekarz zazwyczaj zleca wykonanie dodatkowych badań obrazowych, takich jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa. Te badania umożliwiają dokładniejsze zobrazowanie struktury stawu kolanowego i umożliwiają postawienie właściwej diagnozy.

Leczenie bocznego przyparcia rzepki jest zwykle skompleksowe i obejmuje zarówno terapię zachowawczą, jak i, w niektórych przypadkach, zabieg chirurgiczny. W terapii zachowawczej najważniejsze jest zastosowanie kompleksowej rehabilitacji, której celem jest wzmocnienie mięśni kończyny dolnej, zwłaszcza mięśni udowych i pośladkowych. Trening siły i stabilizacji oraz ćwiczenia wydolnościowe są podstawą terapii.

W przypadkach, gdy boczne przyparcie rzepki jest bardzo uciążliwe i nie odpowiada na terapię zachowawczą, może być konieczne leczenie chirurgiczne. Zabieg ten, znany jako stabilizacja rzepki, polega na przywróceniu prawidłowego położenia rzepki i wzmocnieniu struktur mięśniowych i ścięgnistych wokół niej.

Boczne przyparcie rzepki może być długotrwałym i uporczywym schorzeniem, dlatego zaleca się regularne kontrole lekarskie i przestrzeganie zaleceń dotyczących rehabilitacji. Samoistne ustąpienie dolegliwości może wystąpić dopiero po kilku miesiącach leczenia i rehabilitacji. W przypadku powrotu objawów, konieczne może być skonsultowanie się z lekarzem w celu wdrożenia dalszego leczenia.

Podsumowując, boczne przyparcie rzepki jest schorzeniem kolana, które prowadzi do przemieszczenia się rzepki na bok. Leczenie tego schorzenia obejmuje zarówno terapię zachowawczą, jak i interwencję chirurgiczną w przypadkach cięższych. Regularna rehabilitacja, kontrola lekarska i przestrzeganie zaleceń są niezbędne do osiągnięcia pełnej poprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *