Nasz Gabinet
ul. Malinowa 1,
57-300 Kłodzko
Umów Wizytę
+48 796 586 386
Pracujemy
Pon - Piątek: 8:00 - 21:30
Sob: 8:00 - 15:00

Jaką funkcję pełnią łąkotki?

Nasze kolana są bardzo złożoną częścią naszego ciała: spotyka się w nich wiele kości, mięśni i chrząstek, które często podczas wykonywania codziennych czynności i ćwiczeń są bardzo obciążane. Jednymi z nich są łąkotki.

Budowa kolana

Nasz staw kolanowy składa się z trzech kości, które stykają się ze sobą. Są to kość udowa, kość piszczelowa oraz rzepka. Pomiędzy kością udową a piszczelową znajdują się dwie klinowate chrząstki – łąkotki. Każde kolano ma dwie łąkotki: łąkotkę przyśrodkową po wewnętrznej stronie kolana i łąkotkę boczną po zewnętrznej stronie kolana.

Często są one uważane za amortyzator między kością udową a piszczelową. Pomagają w zmniejszeniu zużycia chrząstki i kości kolana oraz pomagają w kierowaniu całym ruchem w tej części naszej nogi. W przeciwieństwie do naszej skóry, łąkotka zazwyczaj nie regeneruje się sama w przypadku urazu. Niestety jest na nie bardzo podatna, szczególnie kiedy mocno obciążamy kolana.

Nasze kolana doświadczają ogromnego wysiłku podczas codziennych czynności. Każdy krok, który wykonujesz, może oddziaływać na kolano z siłą czterokrotności masy ciała. Jeśli ćwiczysz lub biegasz, obciążenie to wzrasta. Przy normalnie funkcjonujących łąkotkach siła każdego kroku rozkłada się równomiernie. Uszkodzenie łąkotki jest jednak jednym z najczęstszych urazów kolana, który często wymaga operacji, a następnie fizjoterapii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *