Zamrożony bark – co to jest i jak go leczyć?
Zespół zamrożonego barku to dolegliwość, która dotyka nawet 5 % populacji, najczęściej kobiety. Można go leczyć, jest to jednak długi proces, który wymaga fizjoterapii i innych zabiegów.
Co to jest zamrożony bark?
To usztywnienie barku z powodu tkanki bliznowatej, co powoduje ból podczas poruszania ręką. Może być spowodowany zapaleniem błony maziowej, reakcją autoimmunologiczną lub urazem czy operacją. Pacjenci cierpiący na zamrożony bark często nie są w stanie podnosić ręki powyżej pewnego poziomu, co utrudnia codzienne czynności.
Jak leczyć zamrożony bark?
Fizjoterapia może pomóc w przywróceniu pełni ruchu w ramieniu. Fizjoterapeuta zadecyduje, ile sesji potrzebujesz. Dokładna liczba zależy od tego, jak Twoje ramię reaguje na leczenie. Fizjoterapeuta najpierw sprawdzi, jaki masz zakres ruchu w barku.
Zabiegi wykonywane przez fizjoterapeutę obejmują:
• ćwiczenia rozciągające
• ćwiczenia siłowe
• masaże
• porady dotyczące postawy
Fizjoterapeuta będzie działał na tkankach miękkich, punktach spustowych, bruzdach mięśniowych, powięziach. Taka terapia powinna odbywać się kilka razy w tygodniu i może trwać kilka miesięcy.
Najlepiej jest zacząć jak najszybciej – im dłużej będziemy czekać, tym dłużej będzie trwało leczenie. Bardzo ważna będzie tutaj dyscyplina i zaangażowanie pacjenta. Często musi on ćwiczyć również w domu. Często pacjenci muszą najpierw otrzymać zastrzyk z własnego osocza lub leki przeciwbólowe, aby móc poruszać ręką podczas ćwiczeń.